Cushing

Cushing sendromu
Cushing sendromu vücudunuzun uzun süreli kortizol hormonuna maruz kalması sonucu meydana gelir. Cushing sendromunun en sık sebebi dışarıdan kullanılan kortizon hormonudur. Fakat cushing sendromu bazen de vücudunuzun kortizol hormonunu fazla miktarda üretmesi sebebiyle oluşabilir. Fazla miktardaki kortizol vücudunuzda bu durumun belirtilerini oluşturur. Bu belirtiler ensenizde şişlik, pembe-mor çatlaklar, yuvarlak kırmız bir yüz olabilir. Cushing sendromu ayrıca yüksek tansiyon, kemik erimesi, şişmanlık ve şeker hastalığına da sebep olabilir.

Sıklığı
Cushing sendromunun sıklığı milyonda 10-15 olmakla birlikte, kontrolü zor sağlanan diabet, kemik erimesi, yüksek tansiyonu olan hastalarda daha yüksek oranda rastlanmaktadır. Bu durum 5:1 oranında kadınlarda daha sık oranda rastlanmaktadır. Hipofiz adenomuna bağlı gelişen Cushing hastalığına en çok 25-40 yaş arasında gelişmektedir.

Belirti ve Bulgular
Hızlı kilo alma (kol ve bacakların ince olması ama vucudun şişmanlaması), pembe-mor çatlaklar,
Cildin incelmesi, kolay çürük oluşması
Sivilcelenme
Yaraların zor ve geç iyileşmesi
Kas gücü azalması
Yüksek tansiyon
Kemik erimesi
Ödem
Kadınlarda belirtiler
Kıllanmada artış
Adetlerin kesilmesi veya düzensizleşmesi
Erkeklerde belirtiler
Cinsel istekte azalma
Sertleşme problemi

Tedavi
Tedavide amaç bu duruma neyin sebep olduğunu bulmak ve sebebe göre tedavi yapılmaktadır. Tedavi ile şikayetleriniz gerileyecek ve yüksek tansiyon, şeker gibi ek hastalıkların kontrolü kolaylaşacaktır.

Bir yanıt bırak